Co to jest bajka terapeutyczna?
Świat bajki to nie tylko niezwykłe historie i niespotykani w prawdziwym świecie bohaterowie. Zarówno my - dorośli jak i nasze dzieci w tych niezwykłych opowieściach znajdujemy odniesienia do realnego życia. Każdy bohater bajki lub baśni, czy jest to kot, kaczątko czy dziewczynka z zapałkami, to prawdziwa osoba, każda sytuacja, jaka ma miejsce w fikcyjnej historii znajduje odzwierciedlenie tu i teraz.
Bajka lekarstwem na smutek.
Gdy przeżywamy trudne chwile zazwyczaj najlepiej jest się nam po prostu wygadać. Jeżeli okaże się, że osoba której się zwierzamy była kiedyś w podobnej sytuacji jest nam lżej na duchu i łatwiej radzimy sobie z problemami, wiemy jak postępować, jak się zachować, co robić, żeby było lepiej. Dzieciom, ale czasami również dorosłym pomaga czytanie baśni i bajek. Jest to swoisty rodzaj terapii osób przeżywających i odczuwających trudności zwany „Bajko terapią”, podczas którego problemy bajkowych bohaterów zostają rozwiązane, a dodatkowo są podobne do tych, które przeżywa dziecko słuchające bajki.
Emocje
Dlaczego dziewczynka z zapałkami tak wzrusza? Każdy z nas zna, znał lub spotkał taką dziewczynkę, a może sam nią jest bez względu na płeć. A może czujemy się samotni i odtrąceni jak brzydkie kaczątko lub znamy takie „kaczątko” w naszym otoczeniu. Czasami spotykamy złe wilki, Królową Śniegu, Kopciuszka. Każda baśń i bajka niesie ze sobą ważne przesłanie i nie jest tylko wytworem wyobraźni autora. Czytając dzieciom bajki w przedszkolu często zauważam, jak emocjonalnie reagują na „trudne” treści utworów. „Brzydkie kaczątko” tak zasmuciło jedną z dziewczynek,
że w jej oczach pojawiły się łzy, podobnie nieco kontrowersyjna wśród nauczycieli „Dziewczynka z zapałkami”, moim zdaniem jednak niezwykle poruszająca, nawet dorosłych. Uwrażliwia na krzywdę, samotność i biedę innych. Owszem, wywołuje smutek ale przecież nie ma sposobu na uchronienie naszych dzieci przed całym smutkiem i złem tego świata. Muszą one poznać również tą mniej przyjemną stronę naszego istnienia - śmierć, odrzucenie, tęsknotę.
Bajki z niezwykłą mocą.
Z reguły baśń czy bajka, która ma mieć „moc” terapeutyczną powinna posiadać pozytywne zakończenie. Oczywiście mowa tu o specyficznych bajkach kierowanych do konkretnego dziecka doświadczającego trudności. Bajkoterapia może również przybierać formę profilaktyczną, czyli przygotować dziecko do nadchodzących trudności, np. rozwód rodziców, ciężka choroba kogoś bliskiego, śmierć, wyjazd mamy.